• Polski
  • English

Popularne typy laserów dostępne na rynku.

Najczęściej spotykane na rynku urządzenia to lasery CO₂, lasery fiber i lasery wanadatowe. Różnią się przede wszystkim źródłem lasera. Każdy typ lasera ma swoje zalety i wady oraz nadaje się do cięcia, grawerowania i markowania różnorodnych materiałów od papieru, tworzyw sztucznych, skóry, drewna do stali nierdzewnej i węglowej.

Laser CO₂

Lasery CO₂ to lasery gazowe, które bazują na mieszance gazowej dwutlenku węgla, aktywowanej elektrycznie. Biorąc pod uwagę długość fali wynoszącą 10,6 mikrona lasery te doskonale nadają się do obróbki materiałów niemetalicznych oraz większości tworzyw sztucznych. Są również wersje laserów Co2, które przy zastosowaniu specjalistycznej głowicy umożliwiają cieńcie metali (seria BCL-XM, BCL-BM, BCL-BSM). Lasery CO₂ charakteryzują się stosunkowo wysoką wydajnością i bardzo dobrą jakością promieniowania przy stosunkowo niskiej cenie. Dlatego są najczęściej wykorzystywanymi laserami. Lasery CO₂ nadają się do obróbki następujących materiałów: drewna, akrylu, szkła, papieru, tekstyliów, tworzyw sztucznych, folii, skóry, kamienia.

Laser fiber

Lasery fiber należą do grupy laserów krystalicznych. Dzięki długości fali wynoszącej 1,064 mikrometra lasery fiber mają bardzo małą średnicę ogniska co daje ich intensywność 100 razy większa niż laserów CO₂ o podobnej mocy. Wytwarzają one wiązkę lasera za pomocą lasera seed i wzmacniają ją w specjalnych włóknach szklanych, do których dostarczana jest energia za pośrednictwem diod pompujących. Lasery fiber najlepiej nadają się do znakowania metali metodą odpuszczania, do grawerowania metali oraz do kontrastowego znakowania tworzyw sztucznych. Lasery fiber zasadniczo nie wymagają konserwacji i wyróżniają się długą żywotnością. Nasze lasery fiber 100 000 roboczo-godzin.
Lasery fiber nadają się do obróbki następujących materiałów: metali, metali powlekanych, tworzyw sztucznych.

Lasery YAG i YVO

Do najpopularniejszych rodzajów laserów należących do tej kategorii zalicza się: Nd:YAG (granat itrowo-glinowy domieszkowany neodymem) oraz Nd:YVO (wandan itrowo-ortowy domieszkowany neodymem), nazywane na podstawie domieszki (neodym i kryształ macierzysty). Lasery krystaliczne mają taką samą długość fali co lasery fiber (1,064 mikronów) i dzięki temu również nadają się do znakowania metali i tworzyw sztucznych.
Lasery krystaliczne są wyposażone drogie diody pompujące, które nie są tak trwałe. Diody pompujące wymienia się średnio co 8 000 do 15 000 roboczo-godzin. Również kryształ ma duże znacznie – krótszą żywotność niż laser fiber.
Lasery YAG i YVO nadają się do obróbki następujących materiałów: metali, metali powlekanych, tworzyw sztucznych, częściowo również ceramiki.